07. června 2022
Kristýna Fischerová

Meditace je pro každého

Meditace

Slovo meditace možná může být pro některé lidi odrazující, protože si pod tím představí něco ezoterického, něco jako jógu, nebo něco, co dělají asketičtí mniši ve východních filozofiích. Lektoři Petra Slancová a Libor Šulák nám na webináři naopak ukázali, že meditace je (nebo by měla být) běžnou součástí života moderního člověka v současné společnosti. Může se totiž stát naším parťákem, který nám bude věrně sloužit a přispívat k našemu duševnímu i fyzickému zdraví, protože psychika a fyzický stav těla jsou propojené. Zároveň nám ale oba lektoři ukázali, že to vůbec nemusí být nic složitého a zvládne to opravdu i úplný začátečník, který s meditací zatím nemá žádnou osobní zkušenost.

Na začátku webináře jsme se o meditaci v krátkosti dozvěděli úplný základ a řeč přišla i na často používaný pojem mindfulness, který bývá s meditací spojován. Meditace představuje jakousi mentální očistu a je vlastně jedno, jestli jsme zrovna na rybách, sedíme doma nebo se procházíme lesem. Je to proces, kdy necháváme zklidnit svou roztěkanou mysl – a řekněme si upřímně, že nemít v dnešní informacemi a událostmi přehlcené době roztěkanou mysl, je skoro nemožné. Ale meditace a mindfulness nám právě s tímto mohou pomoci, a je prakticky jedno, jestli tomu říkáte zrovna „meditace“ nebo ne.

Ochutnávka

Po úvodních slovech přišel čas na praktickou ochutnávku – řízenou meditaci zaměřenou na dech, kterou nás skvěle provedla Petra Slancová. Během covidových lockdownů se naše životy výrazně přesunuly do online světa a po Zoomu nebo Meetu jsme si vyzkoušeli skutečně ledacos, ale meditovat za notebookem, to pro mě (a řekla bych nejen mě) byla premiéra. Nejprve bylo třeba zaujmout pozici, která je nám příjemná, usadit se s rovnými zády a začít zhluboka dýchat. Už to samotné byl pro mě zdroj jisté úlevy, protože každý den trávím hodiny sezením u počítače, kde na rovná záda a dýchání rozhodně nemyslím tolik, jak je potřeba. V minutách, které pak následovaly, se díky Petřině vedení naše pozornost zaměřila na dech. Právě uvědomování si vlastního dechu je základem meditace.

Soustředit se na dech, to se celkem snadno řekne, ale provedení už je pro mě o poznání náročnější. Často se mi nedaří zastavit příval myšlenek a nápadů, zkrátka neřešit to, co mi právě běhá hlavou. Jak ale řekla Petra Slancová, pokud naše pozornost ubíhá od dechu k myšlenkám, jen si to uvědomme a vraťme se zpátky k dechu. Právě tuhle radu si odnáším jako hlavní ponaučení a něco, co se chci do života naučit. Trochu se mi tím také změnila (možná začátečnická) optika, že při meditaci není třeba vlastní myšlenky zastavovat nebo si je snad zakazovat, ale spíš je zkrátka nechat plynout a vědomě zaměřit svou pozornost zpět k dechu a meditaci, tedy tomu, co v ten daný okamžik dělám.

Praktický příklad

Po skončení řízené meditace se s námi lektoři i moderátor webináře Adam Martiška podělili ještě o začátky své meditační praxe a také o své zkušenosti, které jim meditace přináší. Libor Šulák také mluvil o tom, zda je potřeba meditaci trénovat.

Stejně jako třeba běháme, cvičíme a hýbeme se, abychom si udrželi zdraví těla, je třeba pečovat i o svou psychickou pohodu. Protože, jak na webináři zaznělo, mysl může být naším největším přítelem i nepřítelem. Meditace nám v tom může pomoci, třeba v podobě lepšího zvládání stresu, náročných situací a negativních pocitů nebo kvalitnějšího spánku. A to za pokus stojí, co říkáte?

Můžete to zkusit třeba s aplikací Calmio na 30 dnů zdarma.

Projekt Učíme online vznikl jako aktivita dobrovolníků neziskové organizace Česko.Digital ve spolupráci s American Academy, GUG.cz, Google ČR, Microsoft ČR a dalšími partnery.
Nyní je projekt realizován Národním pedagogickým institutem České republiky (NPI ČR).
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram