O kurzu
Kurz pro začátečníky a laiky, kteří nemusí mít se zpravodajstvím žádnou zkušenost, představuje, jak funguje novinářská praxe a jak dochází k chybám ve zpravodajství. Získáte v něm také odpověď na otázku, proč vlastně médiím věříme. Lektorkou je Lucie Čejková doktorantská studentka a výzkumnice v oblasti mediálních studií (Fakulta sociálních studií, Masarykova univerzita). Ve svém výzkumu se zaměřuje na recepci zpravodajských obsahů, ale spolupracovala také na výzkumných projektech o polarizaci na online sociálních sítích nebo dezinformacích a fact-checkingu. Kromě toho působí ve spolku Fakescape, kde vyvíjí vzdělávací aktivitu o médiích pro starší dospělé a seniory. Dříve pracovala jako koeditorka v regionální redakci České televize a jako klimatická redaktorka a analytička v Deníku Referendum.
Kurz představuje základní pravidla zpravodajství, která se vyučují na žurnalistických školách a v ideálním světě by je měl každý novinář dodržovat. Novinářská praxe je však často daleko složitější a komplikovanější, ať už z důvodu tlaku času, nebo konkurence. Mohou se tak objevovat různé chyby, které následně zneužijí dezinformační weby.
V jednotlivých kapitolách se seznámíte s pravidly pro psaní zpráv, zároveň lektorka na konkrétním příkladu ukazuje, jak má správná zpráva vypadat. V kurzu je rovněž uveden příklad konkrétní chyby ve zpravodajství pro lepší pochopení tématu. V závěru lektorka vysvětluje, jak zmíněná problematika úzce souvisí s tím, jak a proč věříme médiím.
Obsah kurzu
Zpravodajství, důvěra v média a dezinformace
-
03:04
-
05:15
-
08:30
-
10:51
-
02:53
-
14:22
-
05:44
-
07:18
-
03:29
-
04:57