Ať už učíte zeměpis a chcete dětem zpestřit výuku, nebo se jako rodič snažíte podpořit dítě ve výuce hravou formou, náš lektor Jan Polák pro vás má pár tipů na užitečné, zajímavé a hravé aplikace, které vám v tomu pomůžou.
Příjemná aplikace Earth View from Google vám umožní dát si na pozadí obrazovky jakýkoliv obrázek z naší Země.
Světová statistika v reálném čase, to je WORDLOMETERS. Tato aplikace je snadno nalezitelná po zadání do vyhledávače Google. Co v ní najdete? Aktuální statistiku z různých oborů, např. světovou populaci - úmrtí za tento rok i za dnešní den. Za ekonomický obor například celosvětové výdaje vlád ve zdravotnictví nebo na vzdělání. Počet automobilů či jízdních kol, které se letos vyrobily. K tomu tam najdete ještě odvětví médií, životního prostředí, jídla, vody, energie a zdraví.
Zajímá vás počasí nejen aktuální, ale třeba i z roku 1990? Aplikace CLIMATE-CHARTS je velkou databází meteorologických stanic s filtrací roků, díky níž lze zjistit počasí v celém světě. Z grafu konkrétního místa vyčtete, jaké byly srážky, teploty a jiné úkazy počasí v měsících daného roku.
Životní náklady. Ty nás zajímají, když si vybíráme dovolenou, když se rozhodneme přestěhovat do zahraničí nebo když vyučujeme a chceme výuku udělat interaktivní a využít při ní jak práci individuální, tak spolupráci. Pro zjištění životních nákladů kdekoliv na světě byla vyvinuta aplikace NUMBEO. I vy můžete pomoci při jejím vylepšování. Aplikace se vás zeptá na aktuální ceny ve vašem městě a vy je můžete klidně upravit. Zjistíte opravdu i detaily, třeba kolik stojí 1 kg rýže nebo pivo, za jaké peníze se dá najíst v restauraci, jaká je cena jízdenky, kolik zaplatíte za školku či za kolik se dá pronajmout si byt. Je to velice užitečná aplikace nejen pro učitele, ale i rodiče.
Další aplikací je SETERRA, platforma určená vyloženě pro výuku zeměpisu. Děti se učí formou kvízů opět o celém světě. Na mapě si vyberete zemi, města, kraj, vlajky, historii nebo něco jiného a aplikace vám vygeneruje kvíz.
Česká aplikace, která se týká naší milované země. Její název je neobvyklý a zprvu by vás ani nenapadlo, že jde o vzdělávací aplikaci. KDETOSAKRA.cz je aplikace zaměřená pouze na Českou republiku. Vybrat si můžete ze tří modulů, buď krajská města, náhodná místa nebo vlastní místo. Ve vlastním místě si zvolíte, co přesně chcete zkoumat, nejčastěji se používá místo, kde bydlíte + určitý okruh kilometrů, které si nastavíte. Aplikace vám potom generuje fotky různých míst v okolí a vaším úkolem je najít to pravé místo na mapě, která se vám objeví v pravém rohu obrazovky. Aplikace vám vaše odhady průběžně vyhodnocuje a na závěr se dozvíte, jak jste si vedli. Tato aplikace je výborná v tom, že nemusíte hrát sami, ale může se zapojit více hráčů – můžete mezi sebou soutěžit, kdo bude rychlejší, přesnější v hledání míst. Dá se tedy použít i jako soutěž. A to je super zábava.
Sedmou aplikací je atlas.mapy.cz. Určitě si každý vybaví její knižní podobu. V tomto atlase světa jsme se dozvěděli názvy litosférických desek a něco o jejich pohybu, o mořských proudech, podnebných pásech, teplotních rozdílech vzduchu, globálním ohrožení, o hospodářství jakéhokoliv odvětví. Akorát ta knižní podoba, kterou známe my, ovšem nebyla tak aktuální jako tahle online podoba. Naleznete tady opravdu spoustu informací z různých segmentů, které byste občas ani nečekali.
Zajímavou aplikací, která překvapí, je GAPMINDER. Je (bohužel) celá v angličtině, nicméně je velmi přínosná. Učení zde probíhá formou kvízu a je spíše pro starší žáky. Opět si vyberete téma, které vás zajímá nebo se kterým chcete seznámit žáky nebo třeba jen svoje vlastní děti. Je více možností, se kterými se tam dá pracovat. Obsahuje totiž nejen zeměpis, ale i oblast sociálních vztahy a další zajímavá témata.
WOLFRAMALPHA zní jako aplikace sloužící speciálně pro výuku matematiky. Ovšem zdání klame. Zjistíte z ní informace nejen k matematice, ale i k zeměpisu, vědě, technice. K tomu navíc mnohé ze společenské a kulturní oblasti, a k tomu navíc i zajímavosti k životnímu stylu. Celá aplikace je opět v angličtině. Zajímá vás, jaké počasí bylo v den vašeho narození nebo před x lety na daném místě? Tato aplikace vám to snadno prozradí a navrch přidá i historické teploty a jejich výkyvy v dalších letech. Nebo máte zájem o informace týkající se fyziky, chemie či osobního zdraví? Na tyto a další otázky vám tato platforma odpoví. Je to další zajímavá aplikace pro interaktivní výuku, vyhledávání informací, a tudíž rozšiřování povědomí nejen o světě, ale i o jeho fungování, ověřování dat a funguje jako pomocník při zvídavých otázkách, a to i těch nejméně obvyklých.
Přemýšleli jste někdy nad tím, jak dětem lépe přiblížit velikost určité země, aby si to lépe dokázaly představit? Aplikace THE TRUE SIZE OF vám v tom lehce pomůže. Na mapě světa si vyberete, kterou zemi chcete porovnat, a přenesete si ji na porovnávanou oblast. Například jak velké jsou USA, kolik zabírají států, když jejich půdorys přeneseme nad Evropu? Zjistíme, jak malá je Česká republika oproti jiným státům, a mnohé další.
Další českou aplikací, která zahrnuje oblasti probírané v různých předmětech včetně zeměpisu, je ŠKOLA S NADHLEDEM. Najdete v ní učivo od základní až po střední školu. U středoškolského studia je zde jen látka z maturitních předmětů, a to český jazyk a matematika, pro oba stupně základní školy jsou tam oblasti snad ze všech vyučovaných předmětů. Cizí jazyky jsou zvlášť. Nabízí se možnost placené i neplacené verze a podle toho jsou omezeny některé funkce.
GEOGRAF.IN je aplikace, která vám poskytne nesčetné množství testů a kvízů na témata týkající se celého světa nebo jeho jednotlivých částí. Jsou v ní různé hry, oddělení jak pro žáky, tak pro učitele.
Všestranně zaměřená aplikace je UMÍME FAKTA. Pod názvem stránky „UMÍME“ si můžete vybrat obor, který vás zajímá. Najdete matematiku, cizí jazyky, programování a fakta. Procvičit předměty si lze různými způsoby, ať už křížovkou, tetrisem, jako závod s více hráči či klasicky. Aplikace je pouze pro druhý stupeň základní školy.
Zajímavou stránkou, kterou zmínil Jan, je ZEMMAT.cz. Není to aplikace jako taková, ale stránka základní školy v Dambořicích, týkající se zeměpisu. Najdete tam aktuálně probíraná témata a můžete se inspirovat, co ještě lze udělat pro své žáky a jak.
Poslední aplikací, kterou jistě všichni známe, je EXCEL. Že v něm jdou vytvořit grafy, víme všichni. Ale slyšeli jste už o tom, že se v Excelu dají vytvořit i mapy? Jednoduše získat data a propsat je do map? Excel čerpá data z anglické Wikipedie a jsou aktuální. Co je k tomu třeba mít a jak na to, vám Jan popíše přímo ve videu.
Pro sepsání článku jsem si aplikace sama prošla a můžu říct, že bych chtěla být žákem v dnešní době (když tedy opomenu momentální pandemickou situaci), kdy je spousta věcí interaktivních, dají se lépe žákům přiblížit a udělat tak hodinu pestřejší.